Czym możemy leczyć
czyli słów kilka o rodzajach aparatów ortodontycznych
Dzień dobry!
Razem zadbajmy o Twoje zęby!
07.01.2020
Najbardziej przyczynią się do tego właściwe nawyki higieniczne oraz żywieniowe, które należy utrwalać już u najmłodszych dzieci. Oczywiście kontrola zębów i odpowiednia profilaktyka stomatologiczna uzupełnia zdrowie naszych zębów.
Próchnica jest w naszym kraju chorobą społeczną. To najczęstsza choroba jamy ustnej, która atakuje nasze zęby. W Polsce prawie każdy dorosły pacjent przebył próchnicę – wg danych to aż 99,9 proc. obywateli w wieku 35-44 lat. Stan zębów u dzieci także jest koszmarny. U pięciolatka stwierdza się średnio około pięć zębów z nieleczonymi ubytkami próchnicowymi!
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą zakaźna wywoływaną przez bakterie, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo zębów. Oczywiście istotnym elementem w tej chorobie jest czas ekspozycji zęba na kwasy – czyli kwestia regularnej higieny jamy ustnej. Zatem, aby postała zmiana próchnicowa wymagane są odpowiednie bakterie, które z resztek pokarmów (zwłaszcza cukrów prostych) wytworzą kwasy, a te pozostawione na dłuży czas na zębie doprowadzą do powstania ubytku.
Próchnica zębów mlecznych wygląda tak samo jak zębów stałych, ale z uwagi na inną budowę dziecięcych zębów proces próchnicowy i zapalny szybciej się rozprzestrzenia. Jeżeli próchnica pojawi się już w zębach mlecznych, to środowisko bakteryjne w jamie ustnej jest już zmienione i łatwiej o atakowanie próchnicą kolejnych zębów, w tym również wyrzynających się zębów stałych.
Jak jej zapobiegać?
Regularne, raz na pół roku, odwiedzanie dentysty jest bardzo ważne. Tylko lekarz-dentysta będzie w stanie fachowo ocenić stan zdrowia jamy ustnej naszego dziecka, a także rozpoznać objawy próchnicy. Pierwsza wizyta zalecana jest tuż po rozpoczęciu okresu ząbkowania tj. około pierwszego roku życia.
Warto też pamiętać, że im częściej odwiedzamy stomatologa w celach profilaktycznych, tym większa jest szansa, iż wizyty te będą bezbolesne.
Stomatolog w trakcie wizyty może zastosować profesjonalną fluoryzacją zębów – lakierowanie. Pokrycie powierzchni zębów preparatem fluorowym zwiększa ich chemiczną odporność na kwasy, a wykonywany przez lekarza minimalizuje ryzyko przedostania się fluoru do organizmu. Dodatkowo możemy stosować zabieg ozonowania zębów. Ozon medyczny działa bakteriobójczo – czyli redukujemy liczbę bakterii bytujących na zębach, które odpowiedzialne są za tworzenie kwaśnego środowiska. W przypadku głębokich bruzd w zębach trzonowych warto rozważyć zabieg lakowania. Lakowanie wypełnia zdrowe jeszcze bruzdy zęba i izoluje je od wnikania resztek pokarmów, które bardzo ciężko później usunąć za pomocą szczoteczki.