Dzieciństwo bez próchnicy? Tak, to jest możliwe!
Kilka ważnych wskazówek jak uniknąć próchnicy u dzieci
Dzień dobry!
Razem zadbajmy o Twoje zęby!
24.11.2019
W stomatologii bardzo ważna jest kwestia profilaktyki jamy ustnej. Podstawą działań profilaktycznych są regularne wizyty kontrolne, stosowanie profilaktyki fluorkowej (zwłaszcza u młodszych pacjentów) oraz profesjonalne usuwanie złogów – czyli wykonanie tzw. skalingu. W artykule chciałbym opisać kilka ważnych spraw związanych właśnie ze skalingiem-czyli usuwaniem kamienia nazębnego.
Jak powstaje kamień nazębny? Otóż jest to zmineralizowana płytka nazębna, która początkowo jest miękką, niezauważalną formą osadu. Dzięki dużej aktywności bakterii zawartej w płytce i jej szorstkiej powierzchni ilość płytki szybko się powiększa. Po około 48 godzinach nieusunięta płytka staje się twarda, a jej usunięcie poprzez szczotkowanie staje się niemożliwe. Dodatkowym czynnikiem jest kwestia ilości minerałów znajdujących się w ślinie, które pozwalają na zmineralizowanie złogów nazębnych. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, częste picie czarnej kawy oraz herbaty, a także palenie tytoniu ma wpływ na osadzanie się kamienia nazębnego. Twarde złogi nazębne mają ciemny kolor i nie wyglądają estetycznie.
Kamień nazębny, osadzający się przy najczęściej przy szyjkach zębowych, negatywnie wpływa na ząb oraz dziąsło, a w dalszym etapie również na kość wyrostka zębodołowego. Negatywny wpływ na ząb polega na niszczeniu warstwy ochronnej zęba i doprowadzaniu do powstania próchnicy. Kiedy proces chorobowy dotyka dziąsła to oprócz jego mechanicznego drażnienia dochodzi również kwestia drażniących substancji chemicznych wytwarzanych przez zawarte w kamieniu mikroorganizmy. Obie te rzeczy powodują między innymi zaczerwienienie oraz krwawienie dziąseł oraz halitosis-czyli przykry zapach z ust. Jeśli nie usuwamy kamienia i pozwalamy na jego akumulację to proces chorobowy przenosi się na kość w której osadzony jest ząb. W konsekwencji dochodzi do powstania paradontozy, a dalej do rozchwiania i ostatecznie utraty zęba.
Jeśli chcemy zadbać o swoje zęby i dziąsła musimy regularnie poddawać się zabiegowi skalingu. Skaling wykonuje się przy pomocy skalera, czyli urządzenia ultradźwiękowego, którego zadaniem jest usuwanie oraz rozbijanie twardych złogów kamienia nazębnego. Kamień odrywa się od zębów, a każdy z łuków poddanych zabiegowi zostaje na końcu precyzyjnie wypolerowany przez stomatologa. Podczas zabiegu może dojść do krwawienia dziąseł, gdyż są one w stanie zapalnym oraz pewnego dyskomfortu w postaci niewielkich dolegliwości bólowych.
Ostatecznie warto pamiętać o usuwaniu kamienia nazębnego minimum raz w roku, bo w przypadku profilaktyki chorób dziąseł (przyzębia) jak najbardziej sprawdza się przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”.